orhan pamuk – ydü sözlük – kibris ta bir sözlükcük | artik haber daha yakin
kendisi türkiyemizin tek nobelli yazarı olmasına karşın bu ödülü yalakalığına(1 milyon kürt ve ermeni öldrülmüştür ifadesi ile) bağlayanlar mevcuttur.ınanmamakta mümkün deil!!!!
nobel ödüllü türk edebiyatçı.tabii ki ömer seyefettin den daha iyidir.karşılaştırılabilinecek aynı hacimde türk yazar pek azdır.
301 den yargılanan türk romancıdır.kimileri tarafından vatan haini kimileri tarafından da realist olarak görülmektedir.bunun dısında zaten yaptıgı edebiyat calısmalarıylada kendini turkiye dısında da tanıtmıstır.her ne kadar vatan haini unvanı alsada turkıyeyı de gayet guzel tanıtmıstır yanlıs yada dogru sekilde orasıda tartısılır.
bir romanını okumaya yeltendiğim(u: kar ) ama hiçbir romanını hala okumayı dahi düşünmediğim pamık görünümlü bence yazamayan yazardır kendisi. edebiyatın (u: lafın gelişi)üç beş satırlık anlaşılmaz ve de bi o kadar afili kelimeler karalamaktan ibaret olmadığını düşünen biri olarak diyorum ki, edebiyatın siyasi randların cici bi oyuncağı haline geldiğini gören bu hümanist(!) pambık(u: külliyen spekülasyon) o nobel ödülünü(u: bir milyon ermeni 30 bin kürt demeciyle) hak etmedi de ne etti..
başarısı ve yadığı romanlarını tartışmak bizi katbekat aşmıştır.ki türkiye nin nobel ödüllü birine yaptığı bazı haksızlıkları görmezden geliyorum.kitaplarının bazılarını da okumuşluğum vardır ve bence ülkemizde ki hem mantıklı hem uyumlu paragraf yazabilen yazarlardandır ki bazı paragrafları doğru okunursa dudak uçuklatır.umarım hakettiği saygıyı ,abartıyı alır.