türkiye'nin gelmiş geçmiş en büyük heavy metal grubu olan pentagram, 1985 yılında kuruldu ve bugüne dek pentagram, trail blazer, anatolia, live, unspoken ve bir1 albümlerini yayınladı. grup, 1997 yılında çıkardıkları anatolia albümünün 100.000'in üzerinde satması sonucunda yurtdışında da ilgi çekti ve danimarka ve almanya'da konserler verdi.

20 yıldır varolmasına karşın hala bilinmeyenlerinin bilinenlerinden çok olduğu bir grup. sık eleman değiştirir olmasına rağmen temeli ve kökleri sarsılmaz yapısıyla yerli ve yabancı meslektaşlarını kıskandıran grup, 3'ü uluslararası platformda olmak üzere toplam 6 albüm yayınladı.

demir demirkan,ogün sanlısoy,cem köksal,metin türkcan gibi bugün müzik dünyasında gördüğümüz birçok ismi bir zamanlar içinde barındırmıştır.
türkiyenin ilk ve tek heavy metal grubu olan pentagram,tutucu ve muhafazakar türkiyede asiliğin ve başkaldırının sembolü olan sert ve bol distirsionlu müziğiyle

kimseyi önemsememiş,umursamamış ve tabiri caizse s.kıme kadar konuşun demiştir.

tutumlarını takdir etmek ve desteklemek gerekmektedir.

bravo pentagram,türkiye sizin gibi cesurlara muhtaç.
an itibariyle 10. yılları adına verdikleri ve dvd leştirdikleri konserleri brt tarafından yayına verilen gruptur.
maaile bir araya gelmeleri bir yana, "30 yıllık serüven"in anısına 2017'de akustik albüm yayınlayan, her müzisyeniyle efsane grup.