sabah ezani – ydü sözlük – kibris ta bir sözlükcük | artik haber daha yakin
bu yılki ramazanın ilk gecesinde,kalkılan ilk sahurdan sonra oturup dinlediğim,şehrin sessizliğinde melodisiyle yaptığı hoş yankıyla beni oldukça etkileyen,adeta başka alemlere götüren,aynı zamanda gözlerimden gelen birkaç damla yaşla birlikte böyle bir devirde bile insanın içinde az da olsa inanç kalabilmesine sevindiren,o anda hiç üşenmeden sabah namazını kıldırabilen,milyarlarca insanı tek bi amaç için toplayabilen çağrı..
arka arkaya, ayri camilerden, ayri muezzinler okumaya basladiginda insanin icini kipir kipir eden amma velakin camilerden cok cok uzaklarda ikamet ettigim icin ozledigim, youtube ile kendimi avuttugum cagri sesi...
inanç özgürlüğü varsa,inanmama özgürlüğüde wardır.

camiler ve ezanların yaygınlaşması,inançlı kimseler için uygun bir durum olabilir.

fakat toplumdaki inançsız kişilerin varlıkları gözardı edilemez.

dini sembollerin bu kadar çok olduğu bir ülkede,inançsız kişiler 5 vakit ezan sesi duymaya mecbur kalmaktadır.

5 vakit ezan sesi duymayı normal birşey sayan (dini)inançsızlar kadar,5 vakit ezan sesi duymaya tahammül edemeyen inançsızlarda wardır.

camileri ve dini sembolleri,topyekün inançlılar için açarken,inançsızların varlıkları saygısızlığa uğratılmaktadır.

inançlılar için ne kadar ezan dinleme özgürlüğü varsa,inançsızlar için o kadar ezan dinlememe özgürlüğü wardır.

inançsızlar hergün 5 vakit ezan dinlemek zorunda kalıyorsa,bu mağrurluktur,mağdurluktur,maruzluktur.

bu mağrurluksa,demokrasinin çelişkisini gösterir.

bir tarafı mağdur kılıyorsa,o demokrasi zayıftır,çözümsüzdür.

o demokrasi,eksiktir,yönetimi çöker.
makamı son derece önemlidir. siz sanıyor musunuz ki turistler gelip gelip cırtlak okunan ezanlara hayran kalıyorlar. onların hepsi ayasofyadan sultanahmetten duyulan ezanlar. böyledir efendim bu iş. herkes ezan okuyamaz. okumamalıdır da zaten.
en uzun, insanı en çok etkileyen namazdır şehrin en sakin halinde havanın parlemente dönmesine yakın bir anda okunmaya başlanır bu ezana kuşlar ve köpekler eşlik ederek ayrı bir melodi katar ve insanlar içinde garip etkiler yaratır!!!!
sabah ezanının makamı sabah makamıdır.ve bu makamda okunan herhangi birşey bile insanı etkilerken ezanın etkilememesi imkansızdır.özellikle o sessizlikte dinlendiğinde hoş bir etki yaratmaktadır insanda ve iyi bir müezzin tarafından okunması oldukça önemlidir.