takiye – ydü sözlük – kibris ta bir sözlükcük | artik haber daha yakin
gerçek inanç veya düşüncesini söylemeyip gizli tutma anlamına gelir.bu anlamıyla halkın gözüne girmek için her cuma namazı,bayram namazına gazetecilerle birlikte girenler de,karşı oldukları halde afişlerine örtülü kadın resimleri koyanlar da bu eylemi icra etmektedir
marjinal bir yaklaşımla (bkz:sosyal bukelamunl)ar da bu kavramı icra ederek, gerçek ideolojilerini ve maksatlarını popülist söylemlerle saklamakta ve bu sanatı! güzel bir şekilde ifşa etmektedir.
takiye kavramı daha çok düşünsel ve düşünüşün eylemsel bağlamında kendisini tezahür ederken, islam dinindeki (bkz:münafık) kavramına tematik açıdan benzerlik göstermektedir. -mış gibi davranma -miş gibi olma durumu ikisi içinde ortak eylem niteliğini taşımaktadır.
gerçekde istediğini söylemeyip ,başka yollardan yinede bu arzusuna ulaşabilmek için çalışmaktır.. misal bu aralar sıkça görülen darbe şakşakçısı ,postal yalayıcıların '411 el kaosa kalktı' diye başlık atmaları ,yada kapalı kızların üniversitelerde okumalarını hazmedemeyipte bunu siyasi simge diye millete yedirmeye çalışanların yaptığıdır.

atatürkün arkasına sığınıp komünistçilik oynayanından tutunda, neredeyse okulu uzatmasını bile laikliğe bağlayanlara kadar baya geniş bi zümre bu guruba dahildir.