turist gorunce gozunde dolar isareti cikan esnaf – ydü sözlük – kibris ta bir sözlükcük | artik haber daha yakin
türkiyeye has bir başka esnaf eylemidir.tabiki genellenmeside yanlıştır ama bu tip esnaf yüzünden türkiyenin turist kaybettiği su katmaz bir gerçektir.bunu yapan esnaf kadar ona göz yumanda bir o kadar suçludur.
örnek kapalıçarşı esnafı olarak kendimi gösterebilirim fakat dolar işareti bazen değişiyor japon için yen, ingiliz için pound olduğu söylenebilir.
öncelikle küçükken başlanan tedavülden kalkmış parayı turistin döviziyle takas etme çabasının sonucunda gözlerde beliren işarettir.yıllar geçtikten sonra bir iş kuran hangi iş sahasında olursa olsun esnaf olduğunda devam ettireceği olgudur.

bu tip kişiler turisti gördüklerinde gözlerinde dolar işaretinin yanısıra akıllarından da pişmiş yaban kazı hayali gelir ve turiste ilk sözleri :

''oooo vellkhaamm vellkhaam may firiend''

''kamoon geç otur ''

velet git bize iki çay kap çabuk ..

hauuvv aar yuu ?

turist : fine fine

...

..

.

şeklinde devam etmekte olup bu kadar yoğun ilgiye şaşıran turist bey ükesine gittiğinde türk misafirperverliğini anlatmadan edemeyecektir.ve bu şekilde kazıklandığından habersiz olan turistimiz ülkemizin reklamına katkıda bulunmuş olup turisti kazıklayan esnaf ise vatanına faydalı bir iş yaptığından habersiz yaban kazı arayışlarına devam edecektir.