yazar adı gereklidir!

göster şifre gereklidir!

şifreni mi unuttun?

yazar adı gereklidir!

e-mail gereklidir!

göster parola gereklidir!

13 + 15 =

şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdaki bölgeden şifrenizi sıfırlayabilirsiniz!

e-posta gereklidir!

girişe dön

kapat
ydusozluk ydusozluk ydusozluk
 • turk erkeklerince standardize edilen guzellik kavrami

  göreceli denen güzellik kavramının (bkz:güzellik görecelidir) türk erkeklerince tektipleştirilmesi sonucu ortaya fırtlayan olgu.


  ha genellemenin hastasıyımdır, huyum kurusun bu ayrı ama değinmeden edemicim. bazıları bütün olarak düşünür güzelliği, çılgın bi' ahenk içinde olan piknik sepeti gibi. evet aynen budur benzetme. ama ne var ki, ben bu insanları türk erkeği olarak nitelendirmiyorum. neyse, ne diyorduk türk erkekleri ve güzellik şeysi diyorduk. türk erkekleri bu uyumu ahanda buraşda (bkz:pembe ruj sarı saçlar 507 kot kovboy çizmesi) buluyor gibime geliyor. yazık yahu. ayıp.
  kanımca yoktur böyle birşey. birileri ille de esmer olacak diye tuttururken diğerleri sarışın da sarışın diye bas bas bağırırlar, ötekisi siyah saçlı kumraldan başkasına güzel demez. bazıları içinse renk önemli değildir, azıcık oyunlar oynayalım yeter düşüncesi ile bakar kızlara, ona göre süslü ve seksi her kız güzeldir. bir diğeri için de renk önemli değildir, akıllı ve ne dediğini bilen birisini güzel bulur. ona göre güzellik dışta değil beyindedir. bir başkası ise sevgi dolu olsun ister, çünkü güzellik ruhtadır. güzelliği standardize etmek mümkün değildir, o yüzden bunu türk erkekleri isteseler de yapamazlar, yapmamışlardır. kızın birini turk erkeklerinin hepsinin beğeneceği şekle sokmak imkansızdır. zaten standardize edilmiş olsaydı güzellik, türkiyede sadece belli bir kesim kızlar(u: standardize güzelliğe sahip olanlar yani) erkek arkadaş sahibi olabilirlerdi, ya da evlenebilirlerdi, vs. ama böyle bir durum yoktur. o yüzden bir turk erkeğine göre bir kız dünya güzeli iken diğerine göre aynı kız hiç de hoş değildir.


  ama bunun tam tersi bir durum vardır. beğenilen bir kızı kopyalayarak onun gibi olup kendilerini de herkesin beğendiğini zanneden bir kaç saf kızcağızımız mevcuttur. misal esmer, uzun böylu bir kızımız kendince kendine yakışan bir tarz oluşturmuşsa ve bunu da etrafındaki birkaç erkek beğenmişse ve bunu da etrafındaki bir kız farketmişse aynı tarzda giyinince kendisinin de güzel olacağını zanneder. ama yanılır ve üzerindekiler emanet gibi duruduğu için komik duruma da düşer. demem o ki herkes kendi olsun, kendi gibi olan kişiyi zaten o haliyle sevecek bir turk erkeği ille de vardır(u: olmasa kaç yazar)(u: o da ayrı bir konu)


  bir de çok mühim ve başlıktan biraz sapmış bir not: yazın sıcağında standart güzel olucam zannıyla kovboy çizmeleri giyip at binecek gibi ortalıkta dolaşıp komik olmanın anlamı yok. bırakınız yakışanlar giysin. fabrikadan çıkmış gibi durmayın sonra.