ugur mumcu – ydü sözlük – kibris ta bir sözlükcük | artik haber daha yakin
1993'te öldürüldü.ocagın yirmi dördüydü.kabakuvvetten baska bir şeyden anlamayan kahraman kılıklıların cok sevildiği bir ülkede yine o kılıklılardan biri tafından öldürüldü.ben küçüktüm hatırlamıyorum.okuduklarımla öğreniyorum şimdilerde.ama biliyorum ki,24 ocak 1993 türkiye'de medyanın taş devrine dönüş yaşadıgı bir gündür.

birgün mezarlarımızda güller açacak ey halkım

unutma bizi.....
yaşasaydı he rsey daha farklı olabilirdi. kalemin kılıçtan keskin olduğunu bize ispatlayabilirdi, medyanın toplumlarda ne derece onemli olduğunu da kanıtlardı..

bir bakıma bunları kanıtladı aslında, öldürülmesinin ardında hep doğruları yazması, bu doğruların kitlelere ulaşması, ve bu durumun bir kesim tarafından rahatsızlık oluşturması bize medyanın - kalemin - ne derece önemli olduğunu anlatmalı aslında. veya artık birileri bize bişey anlatmasın da bi zahmet biz bişeyleri anlayalım
dağ gibi, karayağız birer delikanlıydık.babamız, sırtında yük taşıyarak getirirdi aşımızı, ekmeğimizi.

arabalar sırıl sırıl ışıklarıyla caddelerden geçerken bizler bir mum ışığında bitirdik kitaplarımızı. kendimiz gibi yasayan binlerce yoksulun yüreğini yüreğimizde yaşıyarak katıldık o büyük kavgaya. ecelsiz öldürüldük. dövüldük, vurulduk, asıldık,

vurulduk ey halkım unutma bizi...
uğur mumcu olayların üstüne korkmadan giden cesur yazar. malesef cumhuriyet adına ülkesi adına doğruları belgelerle gösteren büyük gazeteci arabasına konulan bombayla katledilmiştir. ama bu bir yok oluş değil tam tersine bir başlangıçtır. uğur mumcu'nun ismini taşımaktan gurur duyuyorum!
"ben atatürkçüyüm. ben cumhuriyetçiyim. ben laikim. ben anti-emperyalistim. ben bağımsız türkiye'den yanayım. ben özgürlükçüyüm. ben insan hakları savunucusuyum. ben terörün karşısındayım. ben yobazların, vurguncuların, hırsızların, çıkarcıların düşmanıyım."
24 ocak 1993'te faali mechul terör eyleminde kaybettigimiz, 6 mayıs 2000'de faalilerini yakalayıp 7 yıllık ayıbı bir nebze temizledigimiz ender sahsiyet
"ben atatürkçüyüm. ben cumhuriyetçiyim. ben laikim. ben anti-emperyalistim. ben bağımsız türkiye'den yanayım. ben özgürlükçüyüm. ben insan hakları savunucusuyum. ben terörün karşısındayım. ben yobazların, vurguncuların, hırsızların, çıkarcıların düşmanıyım."
abdi ıpekçi 01. şubat 1979

cavit orhan tütengil 07 aralık 1979

Ümit kaftancıoğlu 11 nisan 1980

muammer aksoy 31 ocak 1990

Çetin emeç 07 mart 1990

bahriye Üçok 6 ekim 1990

uğur mumcu 24 ocak 1993

onat kutlar 30 aralık 1994

ahmet taner kışlalı 21 ekim 1999

gaffar okkan 24.01.2001

hrant dink 19.01.2007

türkiye için düşünürken, çalışırken susturuldu...

(bkz:uğurlar ölmesin,uğurlar olsun)