vampir – ydü sözlük – kibris ta bir sözlükcük | artik haber daha yakin
aslen türkçemizde bulunmayan fakat ingilizcesi "vampire" olan ve kam emici canlıyı temsilen kullanılan kelime. bazı kesimler tarafından asıl yaratıcısının bram stroker olduğu düşünülse de kadim zamanlarda gerçek olduğu düşünülen ki halen de geçek olduğunu sanan kesimlerin bulunduğu kan emen ölümsüz varlıklar.en çok bilinen vampirin doğuş hikayesi şöyledir:

lilith adem'in ilk karısıdır ve tanrı gözünde yanlış yapan ilk insandır bu yüzden tanrı onu cezalandırır ve derin karanlıklarda bulunan sonsuz karanlık bir zindana tıkar. caine ve able ise adem'in iki oğludur ve bir gün tanrı adem'den ona olan bağlılığını pekiştirmesi için oğullarından o'na sunulmak üzere hediyeler ister. able bütün hayvan alemine hükmeden bir insandır bunun yanında caine ise bütün bitki alemine hükmedebilmektedir. babalarından bu isteği duyar duymaz koşarlar ve able en taze koyun etlerini en tatlı bıldırcın yumurtalarını getirir ve ateşe atar. aynı anda caine ise en taze sebzelerini en tatlı meyvelerini ateşe atar ve iki kardeşin kurbanlarının dumanları göğe doğru yükselir. tanrı able in kurbanlarını kabul ederken caine inkini kabul etmez ve ona yetersizliğini belirtir. caine kendini kçük düşmüş ve yetersiz hisseder.bir süre sonra tanrı isteğini tekrarlar ve bu sefer caine en sevdiği şeyi kardeşini tanrı ya kurban olarak sunar. böylece tanrının gözündeki 2. yanlış yapan insan olarak o da derin karanlıklara gönderilir. burda geçirdiği sürenin bir karşılığı yoktur ki lilith çıkagelir ve onunla konuşur ona kanından verir ve karanlığa nasıl hükmedeceğini öğretmeye başlar. bu sırada tanrı nın meleklerinden biri gelir ve tanrının onu özür dilerse affedeceğini söyler. caine küfürlerle rededer ve melek onu bir daha güneş görmemek üzere lanetler. eğitimi devam eden caine bir süre sonra bir melekle daha karşılaşır ve bir kez daha affedilebileceğini duyar fakat buna da hayır der bu seferki melek onu hissizlikle bir insan oğlunun alabildiği güzel tatlardan zevk almamak yiyememek içememek ve bir insan için çoğu zaman külfet gibi görünse de ona insan olduğunu hatırlatan en güzel ihtiyaçlardan mahkum bırakamak üzere lanetler ve onu yaşamı boyunca kan içmeye mahkum eder. eğitimi sonlara yaklaşan caine tanrının merhametiyle bir kez daha yüzyüze gelir ve bunu da büyük bir öfkeyle reddeder ve bu sefer de sonsuza kadar yaşamakla lanetlenir ve dünyaya gönderilir.
birçok filme konu olan güneş ışığına çıkamayan kan emici uzun köpek dişkeri olan bir yaratık;lakin bir kaç vampir filmini şöyle sıralayabilriz:

-interview with the vampire

-queen of the damnned

-blade 1,2 ve trinity

-underworld(ve evolution adındaki serinin2. filmi)
yazarların kod adıdır zannımca ydu sozlukte aynı kod itü'de arı'dır..birine gönderdiğiniz mesaj sonrası x adlı vampirimze gönderildi ibaresi üzerine de yaptığım yorumdur..
kan emen yaratıktır. genelde hristiyanların inandığı yarasaya dönüşebilen varlıktır.transilvanya da birçoğunun karantina altında tutulduğu söylenmektedir. korkmamak lazımdır. biz müslümanlardan uzak dururlardır. bizim inimiz cinimiz hepsini döverdir.
(alinti: wayne tikkanen’in yaptığı araştırmaya göre vampirliğin asıl sebebinin porfiria hastalığı olduğu tespit edilmiştir)

(u: viki)
gözleri cama benzeyen, renkleri anemi(u: kansızlık) olmuşlar gibi soluk olan, kan emen yaratıklardır. o kadar kan emiyorlar yine de bembeyazlar, halbuki kanlı canlı, yanakları al al olması gerekirdi. bir yerlerde bir hata var ama nerde?

ayrıca hepsi haçtan korkuyorlar, yicek mi lan haç sizi, niye korkuyorsunuz? korkularının temelinde vakti zamanında kurulmuş olan engizisyon mahkemeleri mi yatıyor? bu vampirler o zamanlar uydurulmuş ya, belki kilise bunlara da acı çektirmiştir. olur mu olur, beklerim.